Albanian Verb Dictionary and Manual by Geoff Husić

By Geoff Husić

Show description

Read Online or Download Albanian Verb Dictionary and Manual PDF

Similar nonfiction_4 books

Terpenoids and Steroids: Volume 7 (SPR Terpenoids and Steroids (RSC))

Professional Periodical reviews supply systematic and particular assessment assurance of growth within the significant components of chemical study. Written via specialists of their expert fields the sequence creates a distinct carrier for the lively examine chemist, offering commonplace severe in-depth bills of development specifically parts of chemistry.

Emigration From the United Kingdom to America: Lists of Passengers Arriving at U.S. Ports, Volume 3: January 1871 - June 1871

Nearly 3 fifths of the emigration from the uk to the United States arrived within the nineteenth century. the remaining got here via Ellis Island among 1900 and 1924. Arrivals from the U. okay. started to raise within the mid-1840's with the Irish Famine that resulted in very excessive mortality premiums, emerging costs and unemployment and an enormous outflow of Irish inhabitants to the U.

Additional info for Albanian Verb Dictionary and Manual

Sample text

Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. ) INDICATIVE Present: bërtas, bërtet, bërtet, bërtasim, bërtitni (bërtisni), bërtasin Continuous present: po bërtas, po bërtet, po bërtet, po bërtasim, po bërtitni, po bërtasin Imperfect: bërtitja (bërtisja), bërtitje (bërtisje), bërtiste, bërtitnim (bërtisnim), bërtitnit (bërtisnit), bërtitnin (bërtisnin) Continuous imperfect: po bërtitja (bërtisja), po bërtitje (bërtisje), po bërtiste, po bërtitnim (bërtisnim), po bërtitnit (bërtisnit), po bërtitnin (bërtisnin) Aorist: bërtita, bërtite, bërtiti, bërtitëm, bërtitët, bërtitën Perfect: kam bërtitur, ke bërtitur, ka bërtitur, kemi bërtitur, keni bërtitur, kanë bërtitur Past perfect I: kisha bërtitur, kishe bërtitur, kishte bërtitur, kishim bërtitur, kishit bërtitur, kishin bërtitur Past perfect II: pata bërtitur, pate bërtitur, pat(i) bërtitur, patëm bërtitur, patët bërtitur, patën bërtitur Future I: do të bërtas, do të bërtasësh, do të bërtasë, do të bërtasim, do të bërtitni, do të bërtasin Future II: kam për të bërtitur, ke për të bërtitur, ka për të bërtitur, kemi për të bërtitur, keni për të bërtitur, kanë për të bërtitur Future perfect I: do të kem bërtitur, do të kesh bërtitur, do të ketë bërtitur, do të kemi bërtitur, do të keni bërtitur, do të kenë bërtitur Future perfect II: kam për të pasë bërtitur, ke për të pasë bërtitur, ka për të pasë bërtitur, kemi për të pasë bërtitur, keni për të pasë bërtitur, kanë për të pasë bërtitur SUBJUNCTIVE Present: të bërtas, të bërtasësh, të bërtasë, të bërtasim, të bërtitni, të bërtasin Imperfect: të bërtitja (bërtisja), të bërtitje (bërtisje), të bërtiste, të bërtitnim (bërtisnim), të bërtitnit (bërtisnit), të bërtitnin (bërtisnin) Perfect: të kem bërtitur, të kesh bërtitur, të ketë bërtitur, të kemi bërtitur, të keni bërtitur, të kenë bërtitur Past perfect: të kisha bërtitur, të kishe bërtitur, të kishte bërtitur, të kishim bërtitur, të kishit bërtitur, të kishin bërtitur 43 Back to Index CONDITIONAL Present: do të bërtitja (bërtisja), do të bërtitje (bërtisje), do të bërtiste, do të bërtitnim (bërtisnim), do të bërtitnit (bërtisnit), do të bërtitnin (bërtisnin) Perfect: do të kisha bërtitur, do të kishe bërtitur, do të kishte bërtitur, do të kishim bërtitur, do të kishit bërtitur, do të kishin bërtitur OPTATIVE Present: bërtitsha, bërtitsh, bërtittë, bërtitshim, bërtitshi, bërtitshin Perfect: paça bërtitur, paç bërtitur, pastë bërtitur, paçim bërtitur, paçi bërtitur, paçin bërtitur ADMIRATIVE Present: bërtitkam, bërtitke, bërtitka, bërtitkemi, bërtitkeni, bërtitkan Imperfect: bërtitkësha, bërtitkëshe, bërtitkësh, bërtitkëshim, bërtitkëshit, bërtitkëshin Perfect: paskam bërtitur, paske bërtitur, paska bërtitur, paskemi bërtitur, paskeni bërtitur, paskan bërtitur Past prefect: paskësha bërtitur, paskëshe bërtitur, paskësh (paskej) bërtitur, paskëshim bërtitur, paskëshit bërtitur, paskëshin bërtitur IMPERATIVE bërtit; bërtitni (bërtisni) INFINITIVE Present: për të bërtitur Perfect: për të pasë bërtitur GERUNDIVE Present: duke bërtitur Perfect: duke pasë bërtitur PARTICIPLE bërtitur bie 'to fall' Irr.

Irr. Irr. Irr. ) INDICATIVE Present: bërtas, bërtet, bërtet, bërtasim, bërtitni (bërtisni), bërtasin Continuous present: po bërtas, po bërtet, po bërtet, po bërtasim, po bërtitni, po bërtasin Imperfect: bërtitja (bërtisja), bërtitje (bërtisje), bërtiste, bërtitnim (bërtisnim), bërtitnit (bërtisnit), bërtitnin (bërtisnin) Continuous imperfect: po bërtitja (bërtisja), po bërtitje (bërtisje), po bërtiste, po bërtitnim (bërtisnim), po bërtitnit (bërtisnit), po bërtitnin (bërtisnin) Aorist: bërtita, bërtite, bërtiti, bërtitëm, bërtitët, bërtitën Perfect: kam bërtitur, ke bërtitur, ka bërtitur, kemi bërtitur, keni bërtitur, kanë bërtitur Past perfect I: kisha bërtitur, kishe bërtitur, kishte bërtitur, kishim bërtitur, kishit bërtitur, kishin bërtitur Past perfect II: pata bërtitur, pate bërtitur, pat(i) bërtitur, patëm bërtitur, patët bërtitur, patën bërtitur Future I: do të bërtas, do të bërtasësh, do të bërtasë, do të bërtasim, do të bërtitni, do të bërtasin Future II: kam për të bërtitur, ke për të bërtitur, ka për të bërtitur, kemi për të bërtitur, keni për të bërtitur, kanë për të bërtitur Future perfect I: do të kem bërtitur, do të kesh bërtitur, do të ketë bërtitur, do të kemi bërtitur, do të keni bërtitur, do të kenë bërtitur Future perfect II: kam për të pasë bërtitur, ke për të pasë bërtitur, ka për të pasë bërtitur, kemi për të pasë bërtitur, keni për të pasë bërtitur, kanë për të pasë bërtitur SUBJUNCTIVE Present: të bërtas, të bërtasësh, të bërtasë, të bërtasim, të bërtitni, të bërtasin Imperfect: të bërtitja (bërtisja), të bërtitje (bërtisje), të bërtiste, të bërtitnim (bërtisnim), të bërtitnit (bërtisnit), të bërtitnin (bërtisnin) Perfect: të kem bërtitur, të kesh bërtitur, të ketë bërtitur, të kemi bërtitur, të keni bërtitur, të kenë bërtitur Past perfect: të kisha bërtitur, të kishe bërtitur, të kishte bërtitur, të kishim bërtitur, të kishit bërtitur, të kishin bërtitur 43 Back to Index CONDITIONAL Present: do të bërtitja (bërtisja), do të bërtitje (bërtisje), do të bërtiste, do të bërtitnim (bërtisnim), do të bërtitnit (bërtisnit), do të bërtitnin (bërtisnin) Perfect: do të kisha bërtitur, do të kishe bërtitur, do të kishte bërtitur, do të kishim bërtitur, do të kishit bërtitur, do të kishin bërtitur OPTATIVE Present: bërtitsha, bërtitsh, bërtittë, bërtitshim, bërtitshi, bërtitshin Perfect: paça bërtitur, paç bërtitur, pastë bërtitur, paçim bërtitur, paçi bërtitur, paçin bërtitur ADMIRATIVE Present: bërtitkam, bërtitke, bërtitka, bërtitkemi, bërtitkeni, bërtitkan Imperfect: bërtitkësha, bërtitkëshe, bërtitkësh, bërtitkëshim, bërtitkëshit, bërtitkëshin Perfect: paskam bërtitur, paske bërtitur, paska bërtitur, paskemi bërtitur, paskeni bërtitur, paskan bërtitur Past prefect: paskësha bërtitur, paskëshe bërtitur, paskësh (paskej) bërtitur, paskëshim bërtitur, paskëshit bërtitur, paskëshin bërtitur IMPERATIVE bërtit; bërtitni (bërtisni) INFINITIVE Present: për të bërtitur Perfect: për të pasë bërtitur GERUNDIVE Present: duke bërtitur Perfect: duke pasë bërtitur PARTICIPLE bërtitur bie 'to fall' Irr.

Back to Index INDICATIVE Present: bie, bie, bie, biem, bini, bien Continuous present: po bie, po bie, po bie, po biem, po bini, po bien Imperfect: bija, bije, binte, binim, binit, binin Continuous imperfect: po bija, po bije, po binte, po binim, po binit, po binin Aorist: rashë, re, ra, ramë, ratë, ranë Perfect: kam rënë, ke rënë, ka rënë, kemi rënë, keni rënë, kanë rënë Past perfect I: kisha rënë, kishe rënë, kishte rënë, kishim rënë, kishit rënë, kishin rënë Past perfect II: pata rënë, pate rënë, pat(i) rënë, patëm rënë, patët rënë, patën rënë Future I: do të bie, do të biesh, do të bjerë, do të biem, do të bini, do të bien Future II: kam për të rënë, ke për të rënë, ka për të rënë, kemi për të rënë, keni për të rënë, kanë për të rënë, Future perfect I: do të kem rënë, do të kesh rënë, do të ke rënë, do të kemi rënë, do të keni rënë, do të kenë rënë Future perfect II: kam për të pasë rënë, ke për të pasë rënë, ka për të pasë rënë, kemi për të pasë rënë, keni për të pasë rënë, kanë për të pasë rënë SUBJUNCTIVE Present: të bie, të biesh, të bjerë, të biem, të bini, të bien Imperfect: të bija, të bije, të binte, të binim, të binit, të binin Perfect: të kem rënë, të kesh rënë, të ketë rënë, të kemi rënë, të keni rënë, të kenë rënë Past perfect: të kisha rënë, të kishe rënë, të kishte rënë, të kishim rënë, të kishit rënë, të kishin rënë CONDITIONAL Present: do të bija, do të bije, do të binte, do të binim, do të binit, do të binin Perfect: do të kisha rënë, do të kishe rënë, do të kishte rënë, do të kishim rënë, do të kishit rënë, do të kishin rënë 45 Back to Index OPTATIVE Present: rënça, rënç, rëntë, rënçim, rënçi, rënçin Perfect: paça rënë, paç rënë, pastë rënë, paçim rënë, paçi rënë, paçin rënë ADMIRATIVE Present: rënkam, rënke, rënka, rënkemi, rënkeni, rënkan Imperfect: rënkësha, rënkëshe, rënkësh (rënkej), rënkëshim, rënkëshit, rënkëshin Perfect: paskam rënë, paske rënë, paska rënë, paskemi rënë, paskeni rënë, paskan rënë Past perfect: paskësha rënë, paskëshe rënë, paskësh (paskej) rënë, paskëshim rënë, paskëshit rënë, paskëshin rënë IMPERATIVE bjer; bini INFINITIVE Present: për të rënë Perfect: për të pasë rënë GERUNDIVE Present: duke rënë Perfect: duke pasë rënë PARTICIPLE rënë 46 Back to Index bie 'to bring' Irr.

Download PDF sample

Rated 4.83 of 5 – based on 35 votes